Tüm ev hayvanlarının birer pasaportu olacak. Kedi, köpek ve gelincikleri kapsayan ev hayvanları için düzenlenecek tek renkli pasaportun üzerinde Türk Bayrağı ile “Türkiye Cumhuriyeti” ve “Ev Hayvanı Pasaportu” ifadeleri yer alacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca ev hayvanı sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak bilgilerini bakanlığa bildirmesi zorunlu hale getirildi. “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yer alan düzenlemeler özetle şöyle:

- Ev hayvanı sahipleri 16 yaşından gün almış ancak 18 yaşını doldurmamış ise sorumluluk velisine ait olacak.

- Kimliklendirme, ISO 11784 standardı ve HDX ya da FDX-B teknolojisine uygun mikroçip ile yapılacak. Bireysel tanımlama numaraları bulunan mikroçipler, veteriner hekimler tarafından hayvanlara uygulanacak. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları, 15 gün içinde veri tabanına kaydedilecek.

- Yeni doğan ev hayvanının sahibi, bir beyanname ile doğumundan itibaren en geç 3 ay içinde il/ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuracak.

Türk bayraklı pasaport

- Hayvanların birer pasaportu olacak. Ev hayvanı için düzenlenecek tek renkli pasaportun üzerinde Türk Bayrağı ile “Türkiye Cumhuriyeti” ve “Ev Hayvanı Pasaportu” ifadeleri yer alacak. 

- Pasaportta hayvanın sahibine ait ad, soyad, adres ve telefon bilgisi ile hayvana ait bilgiler yer alacak. Yurt dışına çıkacak hayvanlarda zorunlu olmak üzere pasaportta hayvanın fotoğrafı bulunacak; ayrıca hayvanın adı, türü, ırkı, cinsiyeti, doğum tarihi, mikroçip numarası yer alacak.

- Hayvan yurt dışına çıkmadan önce ilgili sayfadaki “Hayvanın sağlık durumu iyidir ve varış yerine kadar seyahate uygundur” beyanının hekim tarafından imzalanması mecbur olacak.

- Ev hayvanı sahibi, hayvanına ait pasaportların kaybolması, çalınması veya imhası halinde en geç 60 gün içinde durumu bağlı bulunduğu il/ilçe müdürlüklerine bildirmekle yükümlü olacak.

- Ev hayvanlarının sahip değişikliği için belge doldurmak zorunlu olacak.

- Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde durum 60 gün içinde il/ilçe müdürlüğüne bildirilecek.

- Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler bu hayvanları sahiplenmek istemeleri halinde beyanname doldurarak il/ilçe müdürlüklerine kayıt yaptıracak. Hayvanın daha önce sahipli olduğuna dair  bulguya rastlanırsa önceki sahibine durum bildirilecek ve ev hayvanını gelip teslim alması için 30 gün süre verilecek. Bu süre içinde ev hayvanı müracaatta bulunan kişiye teslim edilecek.

500 TL İDARİ PARA CEZASI

- Ev hayvanlarını kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayan, sahip değişikliklerini, kayıp ve ölüm halini bildirmeyen ev hayvanı sahiplerine 500 TL idari para cezası verilecek. Kayıtlarında tahrifat yapanlara fiil suç oluşturmadığı takdirde 5 bin TL; ev hayvanlarını kimliklendirmiş fakat kayıt işlemini gerçekleştirmemiş serbest veteriner hekimlere bin TL idarî para cezası verilecek. Ev hayvanlarının bakım ve beslemesini yapmayan
ev hayvanı sahiplerine ise hayvan başına 100 TL ceza kesilecek.

- Tüm köpek sahipleri 1 Ocak 2021; tüm kedi ve gelincik sahipleri 1 Ocak 2022’den itibaren en geç 1 yıl içinde söz konusu beyannameyi doldurarak il/ilçe müdürlüklerine başvuracak.

Paylaş

Türkiye'nin Tek Ulusal Hayvansever Yaşam Tarzı Dergisi!